Soha nem érdekelt különösebben a gasztronómia, éppen elegendő volt számomra, hogy néhány alapvető ételt el tudok készíteni, imádok nyáron grillezni és néha kedvem szottyan kísérletezni az egyes alapanyagokkal, vegyíteni a különböző ételeket. Aztán az életemben végbemenő felfoghatatlan változások végül ezt is átalakították bennem, idén ősszel egyre több gasztronómiai műsort néztem, egyre több szakácskönyvet szerzek be és olvasgatok a reggeli kávé mellett. Nem tagadhatom meg a művészet iránti rajongásomat, így természetesen a fine dining az, amitől gyakran leesik az állam, de valójában a házias, testes ételektől indul be nálam igazán a pavlovi reflex.
Így történt akkor is, amikor először belelapoztam a Romani Gastro című szakácskönyvbe, amelyben az roma gasztronómia remekeinek újragondolt részleteibe nyerhetünk íncsiklandó betekintést. Hiába találunk benne nagyobb részt olyan ételeket, amelyeket kábé mindenki ismer valamilyen formában, mégsem azt kapjuk, amire számítunk, minden egy kicsit más. Ez az a gondolat, amit minden róla szóló ajánlóban olvasni lehet, de valóban így van, nem csak egy hangzatos, jól csengő, azonban tartalom nélküli marketingfogásról, kijelentésről van szó.
Apró példa a sok hasonló közül, hogy olyan finomságok, mint a pörkölt, lecsó vagy töltött káposzta a roma kultúra színes, életigenlő és lelkesítő szűrőjén keresztül jelennek meg; élvezetes olvasni a rövid bevezetővel egybekötött egyszerű, olcsó és könnyen elkészíthető ételek receptjeit, amelyek legapróbb és egyáltalán nem fitnesz alkotóeleméből is árad a szeretet és a szenvedély.
Budai Zsanett és Tonté Barbara, a könyv szerzői egyfajta mottót is megfogalmaztak az eddigi tevékenységükkel kapcsolatban, ami a most kiadásra került igényes, ízléses, szépen fotózott szakácskönyvükkel kapcsolatban is teljes mértékben igaznak bizonyul:
„A hagyományos roma konyhaművészet jegyében főzünk, de a tradicionális ételeken túl szeretnénk megmutatni, hogy mindent lehet egészségesebben és fenntartható módon készíteni, sőt gyakran más nemzetek ételei is helyet kaphatnak az igazi cigány ételek között.”
Barbara és Zsanett egyébként egy roma gasztrobloggal indult pár évvel ezelőtt, amely hamar sikeres lett, úgyhogy várható volt, hogy azokat a remek recepteket, amelyek a birtokukban vannak, amelyeket összegyűjtöttek, idővel könyv formában is számára elérhetővé teszik majd az érdeklődők számára. Ezzel a lépésükkel pedig a tél egyik kedvenc szakácskönyvével ajándékoztak meg engem, és szerintem sok kezdő, gyakorló és profi szakácsnőt és szakácsot, háziasszonyt és házurát.
Egyetlen egy bajom van a könyvvel, hogy az 50 receptet tartalmazó szépséges kiadvány fájóan rövid! Még, még, még akarnék belőle!
A recenziós példányt a kiadó bocsátotta a rendelkezésemre, amiért hálás köszönet!
A Romani Gastro szakácskönyvet az alábbi könyvesboltokban vehetitek meg 3.999 forintos áron, kattintsatok a névre:
Romani Gastro elérhetőségek
Korábbi könyvajánlóinkat itt olvashatjátok el.