Blogger barátok


baantal.jpg

 

NESTON_logo_new2.png

A feketét itt is jól főzik

Import Kávé

Café Shop

Mindenkinek van keresztje!

Mindenkinek van keresztje!

2010. április 05. - Darqo

Ünnepi cikksorozatunk harmadik és egyben befejező részében az emberiség egyik legerősebb szimbólumával foglalkozunk. Távol álljon tőlünk bármilyen értékítélet, istenkáromlás vagy a hit sárba tiprása, senkit nem akarunk megsérteni, egyszerűen csak szeretnénk megjeleníteni, hogy a kereszt, a feszület mennyi formában köszön vissza a mindennapjainkban, nem hagyományos formában.

A keresés során azért azt meg kellett állapítanunk, hogy sokkal visszafogottabban, inkább hagyományos formában érintik a művészek, az építészet, a design jeles képviselői ezt a szimbólumot, bár néhány esetben érezhető a törekvés, hogy funkciójának újragondolásával (az alapgondolatot persze tiszteletben tartva) új, modern felfogásban csempésszék vissza az emberek életébe.

Modern kori megnyilvánulásainak bemutatása előtt egy zanzásított szimbólumrendszer áttekintés:

A kereszt, vagy crucifix a latin cruciare igéből származik, melynek jelentése: kínozni. Ősidőktől alkalmazott jel, tér-idő, égtáj jelkép. Az egyiptomi anh hieroglifa, mint élet jelkép, a közel keleten az óhéber írásban a Táv [ת] betűjele (mely ferde keresztet, lezárást jelent), olyan jel, mely Isten oltalmát biztosítja a halál ellen, hasonló célt szolgált a görög Τ betű. Mivel az őskeresztényi időkben a T szégyenletes kivégzőeszközt is jelentett, Nagy Konsztantinusz utáni kortól gyakran a Khi-Ró (Krisztogram) monogrammal helyettesítették. Két vonalból áll, egy függőleges, és egy vízszintes vonalból.

A függőleges vonal jelképezheti a felső- és alsó szintek kapcsolatát, a szellemi síkot, az abszolútumot, a mindentől független létezőt és azt létrehozó, örök, tökéletes és változatlan szubjektumot, Istent. A függőleges összefüggésben áll más függőleges jelképekkel, mint a hegy, a fa, vagy a létra. A vízszintes vonal jelképezi a któnikust, a földit, az alapot, az anyagot, a mulandót, az emberit, a kettő találkozási pontja az Ént. Azt a pontot, ahol mindkettő van. A kereszt jelenti még a világtengelyt, az axis mundit, megtestesíti azt a pontot, ahol híddá vagy létrává válik, melyen keresztül a lélek eljut Istenhez.

A kereszt egyik legfontosabb jelentése az ellentétek összehangolása, összekapcsolása, a szellemi és anyagi világ házasságát jelképezi. Lehet mindenféle ellentétek egyensúlyának szimbóluma. A kereszt ősidők óta használt jelkép; eredetileg az égtájakat, az évszakokat és a tér-időt jelképezte. A négyes szám szimbolikája kapcsolódik hozzá. Kozmikus szimbólumként a két szára által kijelölt kereszteződési pont a világ központja.

A világrendszerező elv képe: négy karja megfelel a négy égtájnak. Az archetipikus ember jelképeként a függőleges vonal az égi, a szellemi, az intellektuális, a pozitív, az aktív és a hímnemű, míg a vízszintes a földi, a racionális, a passzív és a női aspektus. Mindenféle mozgalmak hamar rátaláltak a jelképre. (Kereszténység, titkos rendek. Szélsőjobboldali mozgalmaknak is a kereszt egyik legősibb formája, a svasztika szolgált mintául.) (via: ninahakuddu)

A kereszténységben Krisztus halál feletti győzelmének jelképe és a keresztény művészet centrális szimbóluma. Egészen a Karoling-korig az egyenlő szárú görög kereszt volt az elterjedt forma, ám az idők során a középpont felfelé tolódott, mígnem kialakult a ma ismert latin kereszt. Ez a fejlődés azért fontos, mert megfelel a kereszténység késő középkorig terjedő belső fejlődésének. Egyszerűbben kifejezve azt a törekvést szimbolizálja, hogy az ember centruma és hite a földtől elmozduljon és a szellemi szférába emelkedjen. (via: pwh.freeblog)

Nevezetes kereszttípusok (via: ursa major inn):


A divat szintén óvatosan kezeli a témát, inkább hagyományos megnyilvánulási formáival, installációkkal találkozhatunk. Kissé különlegesebb formáiból válogattunk, ezek közül is első helyen a nyakkendővel, melyet itt meg is lehet rendelni potom 45 dollárért.

Mandzsettagombbal,

illetve baseballsapkával is találkozhatunk.

R. Lloyd Ming installációja félbevágott és méregdrága Louis Vuitton táskákból formázza a keresztet.


A designerek már bátrabban nyúlnak hozzá a témához, különlegesebb megközelítésben, bár a formavilág megtartásával változatosan díszíthetjük fel a lakásunkat. Például CasimirMeubelen feszületet formázó könyvespolcára pakolhatunk.

Koncepció dohányzóasztal is létezik már.

Az acélból és fából készült változatát viszont már tényleg használhatjuk a Tna Design Studio jóvoltából.

Ha elfáradtunk lepihenhetünk mondjuk Alexis Tricoire Corcovado Lounge Chair fantázianevű székére (amennyiben a koncepcióból valóság lett).

Vagy esetleg a svéd Human Since 1982 padján is kinyújtóztatjuk elfáradt végtagjainkat.

Kényelem szempontjából azonban az ugyancsak svéd Pia Wallén Kloss Lounge Chair bőrfoteljét ajánlanám, bár tény, hogy a kereszt egy másik fajtáját választotta szimbólumnak.

Jakub Berdych a Panton-féle széket gondolta újra, hogy a St. Bartholomew templomot modernizálja Chodovice-ben.

Falitükör formában is vásárolhatunk 32 dollárért,

illetve lámpa,

falióra

és váza változatáról se feledkezzünk meg.

Modern feszületet a falra pedig Keith Milow ajánl számunkra.

Egy kicsit extrémebb változatai közé tartozik a kereszt-ruhakefe.

De van ajtókitámasztó,

fa naptár,

és csokinyalóka.

Geekeknek van számtalan USB változata (itt, itt és itt lehet többet olvasni róluk);

és van mini LED-kereszt.

Már megvalósult mp3-lejátszó,

koncepció mp3-lejátszó,

és iBelieve koncepció is (ez persze leginkább vicc…vagy mégsem?)…

Ha festészet, szintén Salvador Dalít említeném szubjektíven.

Ha popkultúra, akkor Madonna sokat vitatott hozzáállása a mérvadó.


A modern építészeti megoldásokkal készült újkori templomok egészen sajátságos külsőt biztosítanak környezetüknek mind a valóságban, mind a terveken. Például a St. Paul's Episcopal Church vízzel teli kereszt-szobra a Kaliforniai Ventura-ban,

Ljubljanában,

Bécsben,

Spanyolországban,

Portugáliában,

Rómában,

Berlinben,

Brazíliában,

Hollandiában,

Izlandon,

Norvégiában,

Pekingben,

San Franciscóban,

Uruguayban,

Washingtonban,

és végül, de nem utolsó sorban Pakson.


Bármilyen további kiegészítést, plusz információt örömmel veszünk!

Bookmark and Share

A bejegyzés trackback címe:

https://manzardcafe.blog.hu/api/trackback/id/tr551896302

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

süti beállítások módosítása