Ösztönösség, természetesség, vadság, bujaság, szabadság, játékosság. Ezek a szavak jutnak eszembe elsőként Antal "BAANTAL" Balázs művész, designer, porcelántervező, porcelánfestő Pollinate kollekciója láttán. Mivel Balázs a Manzárd Caféban is segítő kezet nyújt és társszerzőként is részt vesz a blog életében, amióta Laci nincs, így volt szerencsém az első vázlatoktól a teljes sorozat elkészüléséig figyelemmel kísérni a hónapokig tartó, elképesztően komplex lelki-és munkafolyamatot.
Az első daraboknál azt éreztem, hogy ebből a témából valami többet is ki lehetne hozni, úgyhogy bedobtam neki az ötletet, hogy mi lenne, ha ezúttal nagyban gondolkodna, sok-sok tányért festene és egy különleges installációt készítene a megszülető kollekcióból. Szerencsére nem kellett sokat győzködni, hiszen az ötlet már az első pillanatban sok-sok izgalommal és kihívással kecsegtetett.
Mindvégig erőteljes és inspiráló hatással volt rám az a tisztaság, energikusság és átszellemültség, amellyel az egyes életképek, egyedi festmények megvalósultak a különböző méretű tányérokra és csészékre. Merthogy nincs két egyforma mintájú tányér, mind az 50 tárgy egyedi és kézzel festett. Tehát e-g-y-e-d-i! Ez azért hangsúlyozom ennyire, mert engem mindig lenyűgöz, ha valamiből egyetlen egy darab jut a közel 8 milliárd földi halandóra. Ismét leírom, hogy ízlelgessük a teljes valójában: minden festmény egyszeri és megismételhetetlen, minden centiméteren más minta, más szín, más élmény kerít hatalmába!
Lehetőségem volt megtapasztalni az örömöt, a boldogságot, a bánatot és szomorúságot, az önbizalomhiányt és a magabiztosságot, a feladás és a kitartás, az izgalom és az izgulás közötti ingázást, a flow és a lehangoltság fázisait, amelyek mind-mint megjelentek a témájában egységes, mégis más-más hangulatú ecsetvonásokkal kialakuló festményeken.
Az egyes darabok kiszakítanak a valóságból, önmagukba szippantanak, a véletlenszerűen falra helyezett lélegzetelállító teljes kollekció pedig dimenziókaput nyit az örök nyár birodalmába, ahonnan nem nagyon akaródzik visszatérni a hétköznapok valóságába.
A Pollinate-installációban nincsen koncepció, hacsak nem a természet misztikus és paradox módon megmagyarázhatatlanul összetett spontaneitásának a leképezése. Annyi szín, annyi árnyalat, annyi réteg, annyi apró titok rejtőzik a tárgyakon, amelyet képtelenség egy pillanat alatt befogadni. Nézni kell hosszú percekig, sőt akár órákig is, hiszen bárhová pillantunk, mindig van valami új részlet, amelyet odáig még nem fedeztünk fel.
Balázs a Pollinate-installációban nyári rét hangulatát zárta egyetlen örökkévaló pillanatba, a több mint 50 darab egyedi festésű tányért apró valóságszilánkokként, élménypixelek formájában szórja szét a galéria falán, amelyek közül bárki hazaviheti a maga kedvenc részletét, ugyanis minden kiállított tárgy megvásárolható a helyszínen.
Ebben a posztban most csak fázisfotók láthatóak a munkafolyamatról (több olyan kép is van, amelyen a tányér még a kiégetés előtt látható, ezért fakóbbak a színek), a teljes, végleges installációról készített képeket a poszt végén találjátok. Érdemes lesz figyelni...de leginkább élőben megnézni a kiállítást!
A Pollinate-installációt október 10-17. között lehet megtekinteni a Szenecsár Galéria és Kreatív Műhelyben.
2017. október 10. 18 óra
Szenecsár Galéria és Kreatív Műhely
Antal "Baantal" Balázs Workshop a MadeByYou-ban, ahol kipróbálhatod az akvarell technikát
2017. október 14. 11:00–14:00
MBY Pest: 1053 Budapest, Királyi Pál u. 11.
2017. október 17. 18:30
Szenecsár Galéria és Kreatív Műhely