A fenti fotót Tibi tegnap dobta be fb. falunkon a közösbe, gondoltam érdekes lehet közelebbről is szemügyre venni: itt is van, némi további, reményeim szerint mindenki számára érdekes háttérinfóval kiegészítve...
Darwin az 1830-as években járta körül a Beagle nevű vitorlás hajón a földet. Bolyongásai során Új-Zéland északi szigetére, a maorik erdőistenének szigetére is eljutott. A bevándorló angolok gyorsan változtatták meg az eredeti növényzetet. Takaros európai házakat ugyan már Darwin idején is építettek errefelé, a tudós azonban aligha hinne a szemének, ha látná, hogy Skóciára emlékeztető rekettye sárgállik mindenfelé, sőt az őshonos erdőségek helyére az óvilágból származó különböző fenyőfajokat telepítettek. Az őslakó maorik csak azért égettek fel kisebb erdőterületeket, hogy helyükön ehető növényeket termesszenek, a bevándorlók viszont saját hazájukra akartak emlékezni, amikor a kiirtott ősi vegetáció helyére európai fákat ültettek.
Új-Zéland leghíresebb fája, a kaurifenyő, ma már csak néhány természetvédelmi területen vehető szemügyre. Egykor összefüggő sávban borították be e gyakran 1500–4000 éves ősi fákból álló erdőségek az északi szigetnek a 38. szélességi foktól északra fekvő részét. A kaurifenyő volt egykor a sziget legértékesebb terméke. A fiatal tudóst egy alkalommal elvitték vendéglátói egy közeli kaurierdőbe. A rücskös fakéreg láttán Darwin a következőket jegyezte fel naplójába: „Kérgéből sok gyanta folyik ki – amit fontonként 1 pennyért adnak el az amerikaiak… Megmértem egyet e nemes fák közül, és kerületét 31 lábnak (csaknem 10 méternek! – a szerk.) találtam a gyökerek felett…
A legnevezetesebb matuzsálemeket külön-külön is maori nevekkel illetik. Közülük a leghíresebb az Erdőisten, maori nyelven Tane Mahuta. Tane a maori kozmológiában Rengioninak, az Ég atyjának a fia. Az ő felesége Papatuanuku, a Föld anyja. Tane hozta a Földre a fényt, a teret és a levegőt, ezután virágzott fel az élet.
Igaz, nem közvetlenül Erdőisten tövében, de nem messze attól mélyen, egy hasonlóan buja vegetációval kibélelt völgyben található Chris Tate auckland-i építész világ elől elbújós hétvégi rezidenciája, a Forest Home. A „tree house” besorolás, ha máshol néha meg is kérdőjelezhető, ebben az esetben vitának helye nincs! A beszűrődő napsütést elkapni hivatott, bőséges üvegfelületekkel határolt minimalista struktúra ellentmondást nem tűrően harmonikus része az erdőnek…
via: interpressmagazin, christate.co.nz
Ha tetszett a poszt vagy szereted a hasonló témákat, csatlakozz hozzánk a Facebookon!