Milyen a stílusod, kísérletező vagy inkább konzervatív? Igazi lázadó vagy, aki mindig tele van energiával? Vagy inkább azok közé tartozol, akik egy életre elkötelezték magukat a konvencióikkal? Amennyiben ez utóbbi van - persze ez sem baj - lehet, értetetlenül fogsz állni e poszt utolsó sorában olvasott vélemény előtt...
A történet a 16. századi Londonban kezdődött. A város akkori vezetői meglehetősen ferde szemmel nézték a hátukon batyukkal a macskaköves sikátorokat járó „gyűjtögető, guberáló, ószeres” [saját szabad fordítás, pipa a mellé, amelyik bejön] embereket, akikre ebben az időben ragadt rá a „rag and bone man” elnevezés. Még ebben az évszázadban, 1588-ban, I. Erzsébet gondolt egyet és váratlanul kegyelmébe fogadta, majd előjogokkal [nem büntetés, saját üzlet nyitása, adókedvezmény stb.] ruházta fel ezeket, az addig a hierarchia legalján tengődő embereket.
Kicsit ugorva az időben, a 19. század közepén a „guberálók” sorsa - ritka kivételektől eltekintve - mit sem változott. Többségük továbbra is nyomorúságos körülmények között, napról napra élte a társadalom árnyékos oldalán az életét.
A sztori folytatódik persze napjainkban is, ám itt és most már igazi 21. századi sikertörténetről van szó! Kelet-Londonban járunk, ahol múlt időket idéző műhelyében, egy tetetőtől talpig szétvarrt, amúgy szemmel láthatólag kifogástalan neveltetésben részesített mai "rag and bone man" kalapál. Mégpedig többségében egyedi megrendelésre - szüreti motorkerékpárok, traktorok, rozsdás bicikli maradványokból, valamint fa és fémhulladékból - art deco-steampunk-indusztriál [ez is szabadon választott] stílusban megépített tárgyakat. Az eredmény az alábbi fotókon látható.
Úgy gondolom: ez a fajta "iparművészet" az, amiben soha nem lehet csalódni, sőt szenvedélyesen lehet rajongani érte...!