A PAKSBAB (Pakistan Straw Bale and Appropriate Building) egy non-profit szervezet, mely a 2005-ös Észak-Pakisztáni földrengésre válaszul jött létre. Küldetésük, hogy az általuk alkalmazott olcsó szalmabálás megoldással, illetve más megfelelő építési módszerekkel alkalmazkodjanak a természeti erők hatásaihoz és javítsanak a fejlődő országok lakóinak életén, különös tekintettel a földrengés sújtotta területekre.
A PAKSBAB nevéből is adódóan szalmát használ az „építőkövek” kiváltására, melyet mezőgazdasági melléktermékből állítanak elő. Az eljárás számos előnyt kínál, beleértve az energiahatékonyságot, a természeti, nem mérgező anyagok alkalmazását és nem utolsósorban a költséghatékony kivitelezést.
A helyben rendelkezésre álló megújuló anyagokkal, a helyi munkaerővel és a hagyományos építési technikákkal házaink akár 80%-kal több energiát takarítanak meg és mintegy 50%-áig ellenállóbak a földrengésekkel szemben, mint elődeik.
A Reno-i University of Nevada támogatásában egy földrengés-előrejelző szimulációs rendszer tesztjén a Richter-skála szerinti 8-as erősségű rengéseknek is ellenállt. Sérülések persze érték a házat, de megállapították, hogy az anyagfelhasználás miatt jóval kisebb arányban okozna sérüléseket, amennyiben összedől. Az előállítási költségek hozzávetőlegesen 2.250 dollárt emésztenek fel, ami valóban elérhetőbb perspektívát jelent a fejlődő országok szegényei számára.
via: Ecofriend