Néhány alkalommal érintettük csak idáig a szemüveg/szemüvegesség témakörét itt a blogon, ami tiszta hülyeség, hiszen Laci és én is szemüvegesek vagyunk, ráadásul a szemüveg design témaköre is a kimeríthetetlen lehetőségek tárháza. Hogy mi indította el a folyamatot, a tetteket, magyarán a „Szemüvegszerda” létrejöttét? Az, hogy a közelmúltban szemvizsgálaton voltunk és szemüveget cseréltünk, hosszú idő óta először. Rendkívül rossz poénnal élve: szembe jött velünk a téma...Úgyhogy azt tudjuk mondani, szemüvegesek (és persze nem csak ők) ide, mostantól szerdánként (és/vagy más napokon) egy kicsit rólatok/rólunk szól majd egy-egy poszt a Manzárdon, manzárdosan. Első körben egy kicsit utánajártunk a szemüveg-történelemnek, ez következik a folytatásban.
Hogy honnan indult az egész? Kár, hogy nem igazán foglalkoznak vele az emberek, pedig érdekes információkat szerezhetnek be a kialakulásról, a különböző stílusokról, neves tervezőkről és a szemüvegkeretek mondanivalójáról...merthogy az is van, bizony! A teljesség igénye nélkül néhány érdekesebb információ:
-az első emlékek i.e. 2000 tájékáról, Ninivéből kerültek elő? Ezek kvarc-kristályból csiszolt lencsék voltak, amit Sir Austin Henry Layard régész fedezett fel a 19.század elején. A niniveihez hasonló leleteket más helyeken is találtak még, például Pompeji romjai között vagy Tyrusban, Föníciában.
-A nagyító-lencse feltalálójának Roger Bacon (1214-1294) ferencesrendi szerzetest tekintik. Könyveinek hatására Olaszországban az 1280-as években készültek el az első, szövegre helyezhető olvasó lencsék, Alessandro di Spina firenzei mester kezei által.
-A szemüveg első említése a XIV. század legelejéről való, egy orvostudományi tankönyvben található. Bernard de Gordon egy szemkenőcs mellett ír mellesleg róla. Az első olyan szemüveget, ahol már a két lencsét egybefogták és így azt az orrnyeregre helyezhették és fél kézzel tartották olvasás közben a Velencei Köztársaságban készítették, Muránóban.
-A szemüveg első megjelenési formája primitív dísztelen anyag volt, de mivel idővel luxuscikké vált ezzel együtt a fejlődés a nemes, értékes, nemesfémből készített remekek felé mutatott. Ez a tendencia sokáig érvényesült, mert a lencsecsiszolás művészetéhez kevesen értettek, a lencsét ékkőnek tekintették. Az írni, olvasni tudók száma igen csekély volt. A nagy változást a könyvnyomtatás és a reformáció elterjedése jelentette.
-Állítólag 1730-ban egy londoni optikus, bizonyos Edward Scarlett szerelt először merev szárakat a lencsékre, melyek a nagyobb stabilitás érdekében a fülön támaszkodtak meg. A csuklópántos szárrögzítés további 20 évet váratott magára, 1752-ben James Ayscough készítette el a mai napig használt kötés ősét. A színes lencsék alkalmazása sem mai találmány, a 18.századi látszerészek türkiz, zöld, sárga lencsével készült szemüvegeket is tartottak a kínálatukban, melyek már akkor is nagy népszerűségnek örvendtek.
-A bifokális (távoli és olvasási távolságra való korrekció) lencse kifejlesztése (1780 körül) Benjamin Franklin nevéhez fűződik. Az első ilyen lencsével felszerelt szemüveget egy francia optikussal készíttette el. A két különböző törőerejű fél lencse egy keretbe erősítésével lehetővé vált, hogy egy szemüveggel írni, olvasni, dolgozni is lehessen.
-Az 1800-as évektől a szemészet az orvostudomány külön tudományágává vált.
-1884-ben Jénában megalakult a mai Zeiss gyár őse három kiváló szakember Carl Zeiss, Ernst Abbe és Otto Schott közreműködésével, mely a lencsecsiszolás ipari szintű megvalósításával elérhetővé tette a szemüveget széles tömegek számára. Ez fejlődött aztán a mai világcéggé.
Ez leginkább persze leginkább a szemüveglencsék történelme, de az első egy-két alkalommal erről is fontos beszélni, hisz manapság egyre több embernek van szüksége szemüvegre. Felmérések bizonyítják, hogy a világon az emberek több mint 50%-ának szüksége lenne valamilyen látáskorrekcióra. Magyarországon ennek ellenére a 14 év feletti korosztályból 1,5 millióan még sosem vettek részt szemvizsgálaton, holott látásuk nem tökéletes...És ha már Magyarországnál tartunk, a szemüveg hazai megjelenéséről is találtunk néhány érdekes információt! De ezt majd csak jövő héten hozzuk el nektek...