Minden olyan kezdeményezés felvillanyoz minket, amely a művészeket támogatja, és ha a felállás úgy néz ki, hogy egy nagy cég vesz szárnyai alá egy sajnos még mindig nem a helyén kezelt művészeti ágat és képviselőit, akkor az örömünk határtalanná válik. Így történt most is, hiszen – ha csak rövid időre is, de –az IKEA-ba beköltözik a street art.
A svéd lakberendezési vállalat az úgynevezett „IKEA Művészeti esemény 2015 – Street art” keretén belül 12 különböző világlátással, stílussal és kifejezési móddal rendelkező street art művészt kért fel, hogy tervezze meg saját motívumát, mondanivalóját, amelyeket 70×100 centiméteres méretű posztereken, megfizethető áron vásárolhatnak meg az érdeklődők az IKEA áruházakban április 1-től a készlet erejéig. Imádjuk az egészet, és még több ilyet kívánunk magunknak és mindenkinek, aki szereti!
Hogy kikről van szó?
Név: ELLE
Születési hely: San Francisco Bay Area, USA
"Harcosként és őrzőként ábrázolom a nőket."
„Olyan dolgot akartam alkotni, ami tele van energiával, színekkel, állatokkal és egy erős női középpont is egyben. Felidéztem a 70-es évek pszichedelikus plakátterveit és ez lett az eredmény. Harcosként és őrzőként ábrázolom a nőket, szellem állatokkal körülvéve, egy szürreális, vibráló környezetben.”
Név: Carolina Falkholt, más néven Blue
Születési hely: Göteborg, Svédország
„Ez a kép egy olyan figura fejlődését ábrázolja, amivel először 2013 nyarán kezdtem el kísérletezni, amikor lehetőségem nyílt egy nagy oromfalon dolgozni a svéd Avesta városában. Az IKEA Művészeti Esemény ötlete az volt, hogy az avesta-i falfestményen található szimmetrikus testnek csak egy részét használjam fel, hogy lássam, hogyan mutatna egy plakáton. Munkám átfogó témája mindig a feminizmus.”
Név: Nuria Mora
Születési hely: Madrid, Spanyolország
„A graffiti a tettek művészete. Ha lefestek egy falat, akkor az egy ideig az enyém lesz. A graffiti alapjait a tag-ek vagyis a címkék és nevek, illetve ezek hírneve jelentik. A folyamatos ismétléstől sokkal absztraktabbakká válnak egyszerű betűknél a falon – ikonokká válnak, melyek készítőjüket reprezentálják. Az én graffiti nyelvezetem másmilyen, az eredmény viszont ugyanaz.”
Név: Koralie és Supakitch
Születési hely: Párizs és Nîmes, Franciaország
„Azt szeretnénk, ha az emberek elmenekülnének a valóság elől és pozitív érzéseket tapasztalnának, amikor alkotásainkra néznek. A legmeghatóbb történet, amit valaha hallottunk az volt, amikor egy depressziós kislány abban a pillanatban elkezdett kilábalni a betegségéből, amint a nagybátyja neki adta az egyik festményünket és felakasztotta a hálószobája falára.”
Név: Nikola és Ivan Gajic, más néven Sobekcis
Születési hely: Belgrád, Szerbia
„Művészetünk minden elemét fel akartuk használni, hogy egy absztrakt és figuratív képet alkothassunk. Ikrek vagyunk és mindent közösen csinálunk. Korábban többet dolgozunk egyénileg, mindegyikünk csinálta a saját dolgát, ám ahogy telt az idő, rájöttünk, hogy csapatként erősebbek vagyunk.”
Név: Chen Yingjie, más néven Hua Tunan
Születési hely: Foshan, Kína
„Szinte azonnal egy sasra gondoltam. Azt a bátorságot képviseli, ami szerintem sok street art művészben megtalálható. A sas szabad, színes és bátor. Ez Kína egyik tradicionális állata is. Az alkotásom egy improvizáció. Gyorsan dolgozom a festékkel és az ecsetvonásokkal; nincs lehetőség a javításra.”
Név: Jeroen Erosie
Születési hely: Roosendaal, Hollandia
„A képnek Horror Vacui a címe, ami azt jelenti "félelem az ürességtől". Ez egy vizuális reakció arra az állandó képi túlterhelésre, mellyel naponta találkozom az interneten, a hirdetésekben és úgy általában. A plakát a hasonló stílusban készített falfestményeimen alapszik, melyeknél az egyik sarokból indultam el és kifelé dolgoztam, egészen addig, amíg az üres, fehér falakat teljesen el nem takarta egy elsöprő vizuális túlterhelés.”
Név: Hamilton Yokota, más néven Tfreak
Születési hely: São Paulo, Brazília
„Arról az emberről szól, aki hisz az álmaiban és nem adja fel a boldogság keresését. Nem önarckép, de sokban hasonlít a személyiségemre és az életmódomra. Azt az erőt akartam illusztrálni, ami mindannyiunkban megtalálható.”
Név: Christian Rebecchi és Pablo Togni, más néven NEVERCREW
Születési hely: Lugano és Bellinzona, Svájc
„Az Üzenet a Palackban képünk annak az útnak a része, melyen évek óta haladunk. Élő Szerkezeteknek nevezzük a témát és szeretünk élő rendszerek modelljeiként rájuk tekinteni. Szeretnénk, ha művészetünk érdeklődést és kíváncsiságot váltana ki, illetve hogy a néző a mechanizmus részévé váljon, gondolataival, nézőpontjával és érzelmeivel együtt.”
Név: Eko Nugroho
Születési hely: Yogyakarta, Indonézia
„Olvastam és tanúja voltam az otthoni és más országokban előforduló erőszaknak és konfliktusoknak. Szerintem az emberek már nem tudják, vagy nem akarják tudni mit jelent toleránsnak lenni. A plakáton látható figura egy "Sós Tolerancia" szöveggel díszített pólót visel. Ez a mondat egyszerre mókás és abszurd is. Remélem elég furcsa ahhoz, hogy megragadjon az emberek fejében és arra emlékeztesse őket, hogy minden helyzetben legyenek toleránsak.”
Név: John Matos, más néven CRASH
Születési hely: Bronx, New York City, USA
„A kép az elmúlt 20 év próbálkozásaiból állt össze. A grafiti erejét a mindennapi történésekkel ötvöztem. Kicsit lírai, kicsit vizuális, minden, amit New York városáról gondolok.”
Név: Mariusz Waras, más néven M-city
Születési hely: Gdynia, Lengyelország
„Sokan még ma is úgy gondolják, hogy a street art egyenlő a vandalizmussal. A legtöbb pop kultúra viszont él a szabadtéri művészet lehetőségével. Én is úgy gondolom, hogy a street art része a kultúránknak, amely befolyással bír a zenére, a designra és a művészetekre.”